Absynt do dziś postrzegany jest jako alkohol wielce tajemniczy, uzależniający. Stał się źródłem wielu legend i domysłów. Ale czy tak naprawdę jest w nim coś nadzwyczajnego?

Fakty historyczne:

Historia absyntu rozpoczyna się w Szwajcarii gdzie, została opracowana jego receptura i gdzie zaczął być produkowany i użytkowany jako środek leczniczy.

Większą popularność zdobył przez to, że był używany przez francuzów w trakcie podboju Algierii. Nie do końca wiadomo, czy został wykorzystany za swe właściwości lecznicze, czy też tylko po to by zwiększyć morale.

Zielony trunek, od razu zyskał popularność, wśród artystów, żyjących na przełomie XIX i XX wieku we Francji. To dzięki nim właśnie zyskał on swoją aurę tajemniczości, która towarzyszy mu do dziś.

Przeciwnicy spożywania absyntu uważali, że prowadzi on do ogólnego upadku obyczajów i wzrostu przestępczości, a nawet powoduje gruźlicę i syfilis. Co doprowadziło do tego, że z biegiem czasu Absynt, stał się trunkiem zakazanym i za jego spożywanie karano nawet pobytem w więzieniu. Nie zniechęciło to jednak co większych jego wielbicieli i pomimo banicji, jego popularność nawet wzrosła.

Przejdźmy jednak do sprawy o wiele bardziej interesującej.

Efekty użytkowania:

Absynt posiada działanie lecznicze oraz rzekome działania halucynogenne, które nie zostały potwierdzone naukowo. Artyści jednak twierdzą, że takowe występowały i często były ich źródłem ich twórczości. Absynt popijali chętnie między innymi: Wilde, Zola, Baudelaire, Picasso czy Hemingway.

Nadużywanie absyntu miało prowadzić do „absyntyzmu”, stanu, w którym występowały częste halucynacje optyczne i akustyczne, skurcze, schorzenia jelita cienkiego, czy nawet możliwość zapadnięcia na choroby psychiczne.

Podsumowanie:

Okazuje się, że sprawa absynt pozostaje nierozstrzygnięta. Może rzeczywiście posiadać wiele „zabawnych” właściwości lub mogły być one tylko wyolbrzymione przez społeczeństwo. Niektórzy ludzie mówią, że trunek ma niespotykaną moc, inni z kolei, że nie działa w ogóle. Chyba najlepiej będzie, jeżeli spróbujecie i przekonacie o jego działaniu sami.