Cechowe – polskie piwo bezglutenowe
Zapach bardzo delikatny i ulotny; lekko chmielowy. Piana gęsta i wysoka, utrzymuje się długo. Klarowne, jasnosłomkowa barwa, typowa dla lekkiego lagera. Goryczkę ma umiarkowaną i …
Zapach bardzo delikatny i ulotny; lekko chmielowy. Piana gęsta i wysoka, utrzymuje się długo. Klarowne, jasnosłomkowa barwa, typowa dla lekkiego lagera. Goryczkę ma umiarkowaną i …
Zapach „ciemny”, słodowy. Piana wysoka, gęsta i śnieżnobiała – śliczności, które w dodatku długo się utrzymują niemal nie tracąc wysokości. Estetycznie mętne, o barwie jasnego …
Piana wysoka, gęsta biel. Utrzymuje się umiarkowanie długo, ale nie znika do końca. Barwa słomkowa, jasna. Zapach ledwo wyczuwalny; lekko chmielowy i słodowy. Smak: goryczka „z …
Zapach bardzo delikatny, lekko chmielowy. Piana wysoka, czysta biel, opada dość szybko, ale dość długo utrzymuje się niewysokim wianuszkiem. Barwa jasna, słomkowa. W smaku delikatne, spokojne, …
Pufffff po otwarciu, jakby otwierany był szampan. Nietypowy kapsel i butelka. Zapach mocno chmielowy. Piana biała i niska, bardzo szybko znika. Ciemna, jasnobrązowa barwa. Gorzkie, …
Bardzo mocny, drożdżowo-słodowy zapach. Piana dosyć wysoka, gęsta i biała. Bardzo mętne o miodowej barwie. W smaku zaskakujące. Ostre, słodowe, drożdżowe, ale też ze smakami …
Ulotny, ale bardzo fajny, chmielowy zapach. Piana wysoka, utrzymuje się krótką chwilę zostawiając pod sobie zgrabny wianuszek. Barwa: czyste złoto. Smaczna, wyrazista, ale dobrze wypośrodkowana …
Niezbyt intensywny, ale mocny, alkoholowy zapach. Szybko znikająca piana średniej wysokości. Ciemnozłota barwa. W smaku neutralne. Mocno chmielowe z wyraźną, ale nie straszącą goryczką na …
Piana minimalna, biała, ledwo na bardzo krótko starcza na cieniutki wianuszek. Zapach słodowy, niezbyt intensywny. Niezła, ciemnozłota barwa. Krótko mówiąc: wizualnie – nie zachwyca. Ale …
Czysta, jasnozłota barwa. Piana biała, niezbyt wysoka, znika dość szybko. Zapach orzeźwiający, chmielowy, w sumie: nawet intensywny. W smaku gorzkie, pełne. Wyraźnie dominuje chmiel, ale …