W poprzednim odcinku Twórczego Alkoholu, przedstawieni zostali zwykle nieszczęśliwi poeci. Nie tylko ludzie pióra wykorzystywali właściwości alkoholu, malarzom również nieraz się to zdarzało. Trzecia część przeglądu co ciekawszych twórców, którzy swoją kreatywność pobudzali alkoholem.

Malarstwo

Kto pił? Éduard Manet (1832-1883), malarz francuski, specjalizujący się w nurcie impresjonizmu. Manet specjalnie upodobał sobie absynt i pił go w dużych ilościach, będąc u szczytu swojej kariery. Uczcił go nawet na jednym ze swoich obrazów „Piajacy absynt” namalowanym w 1862. Zmarł na syfilis, którego nabawił się podczas jednej ze swoich absyntowych eskapad.

Co pił? Absynt

Kto pił? Pablo Picasso (1881-1973), malarz hiszpański, jeden z twórców nurtu malarstwa zwanego „kubizmem” .Picasso również, jak większość artystów z tego okresu pobudzał się absyntem. Na kliku swoich obrazach między innymi „Pijąca absynt” oraz „Pijący absynt”, uwiecznił swoich znajomych podczas popijania zielonego trunku.

Co pił? Absynt

Kto pił? Vincent van Gogh (1853-1890), holenderski malarz nurtu impresjonizmu. Był mało doceniany za życia jednak teraz jest jednym z najbardziej znanych artystów. Van Gogh nadużywał alkoholu, zwłaszcza absyntu. Prawdopodobnie to właśnie to przez jego nadużywanie, spowodowało u niego, wystąpienie halucynacji oraz utrat świadomości.

Co pił? Absynt

Kto pił? Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939), polski malarz, portrecista, dramaturg. Przez pewien czas prowadził firmę zajmującą się tworzeniem portretów. Witkacy nie stronił od alkoholu i innych używek. Co pił i w jakich ilościach można odczytać na namalowanych przez niego portretach, które zawsze skrupulatnie opisywał.

Co pił? Alkohole najróżniejszego typu